Kreativní techniky

Hyacint na vánoční stůl

Na vánoční stůl si díky cibulovinám můžeme připravit okouzlující dekorace, které zkrášlí naše interiéry. Nebo se může stát živým dárkem, pokud bude nápaditě dozdoben.

Foto: Shutterstock

Zima pomalinku přichází a teď je právě čas začít s rychlením cibulovin, abychom se z jejich květů mohli těšit o vánočních svátcích. Hyacint je krásnou ozdobou každého bytu. Jeho květy mívají různou barvu, od fialové, růžové, až po bílou. Zároveň dokážou nádherně provonět celý pokoj svěží přírodní vůní.

Pokud chcete, aby vám včas vykvetl, říjen je nejpozdější termín na urychlení.

Rychlení cibulovin je proces, kterým přimějeme rostliny ke květu v době, kdy mají za normálních podmínek období vegetačního klidu. V podstatě jde o chlad, tmu nebo světlo a o teplotu.

Hyacint potřebuje pro vykvetení 10 týdnů a teplotu 12 – 15 °C.

Při květu je vhodnější chladnější prostor, při teplotě 15  – 20 °C květenství vydrží až 3 týdny, při teplotě nad 20 °C 1 – 2 týdny.

 

Jak na to?

Cibulky zasadíme mělce do květináče nebo truhlíku do písčité půdy. Velké cibulky vkládejte po jednom do květináče, drobnější cibulky klidně po třech až čtyřech do jedné nádoby.  Hyacint zpočátku potřebuje tmu, když se objeví první poupata je vhodné nádoby přenést na světlé stanoviště.

 

Jak květinu naaranžovat?

Květy hyacintu kombinujeme se stříbrnou nebo zelenou barvou či s drobnými doplňky.

Svěží moderní vzhled podtrhne čirá váza, mech a samozřejmě šišky i několik smrkových větviček.

Skvěle se k němu hodí různé dřeviny – klacíky, kůra.

Aranži nepřihnojujeme, pouze pravidelně zaléváme.

Barvu květu poznáme podle cibulky. Z bílé cibulky vyroste bílý květ, z načervenalé červený, z modré modrý.

 

Nebojte se použít i netradiční nádoby. Plechovky jsou tou správnou volbou. Střed omotáme břízovou kůrou, přírodním provázkem a aranže vlastně už nic jiného nepotřebuje.

 

Pokud svou cibulku urychlit nestihnete, jistě hezkou vykvetlou najdete v prodejnách. Hyacint si našel cestu už i na vánoční stůl, tak proč jej nezakomponovat například i ke štědrovečernímu menu.

 

 

Co s hyacintem po odkvětu?

Ukončíme zálivku a necháme rostlinu usychat. Nadzemní části neostřiháváme, dokud zcela neseschnou. Pokud vydrží zelený až do jara, pak jej můžeme přesadit do volné půdy (bude kvést až další jaro). Pokud jej zelený až do jara neudržíme, pak vyjměme cibuli z hlíny, nechme ji zaschnout a do volné půdy zasadíme až na podzim.
Ukončíme zálivku a necháme rostlinu usychat. Nadzemní části neostřiháváme, dokud zcela neseschnou. Pokud vydrží zelený až do jara, pak jej můžeme přesadit do volné půdy (bude kvést až další jaro). Pokud jej zelený až do jara neudržíme, pak vyjměme cibuli z hlíny, necháme ji zaschnout a do volné půdy zasadíme až na podzim.