Novinky

VÝSTAVA – Kde ty všechny kytky jsou

Textilní tisk: oděvy a šátky 1920 – 1990

Uměleckoprůmyslové museum v Praze, 15. 5. – 14. 9. 2025

Kurátorka: Konstantina Hlaváčková

Výtvarné řešení: Pavel Mrkus

Grafický design: BFF – Adéla Bierbaumer a Marek Fanta

„Svět bez látek je pro nás stejně nepředstavitelný jako svět bez slunečního světla nebo deště.“ (Virginia Inman Postrelová, Předivo civilizace, 2024) Hlavním tématem tohoto výstavního projektu je tisk na textilu, jedna z nejstarších disciplín textilní výroby. Téma je nahlíženo z mnoha úhlů: jako nositel výtvarných tendencí, jako materiál na výrobu oděvů a šátků, které se vedle role módního doplňku mohou stát také nástrojem různorodých sdělení. Každá látka má svůj příběh výrobní, estetický i lidský, příběh v určitém smyslu jedinečný. Výstava se snaží doložit komplex vztahů mezi tištěným textilem, módou, historií a také lidskou individualitou. Průběžným tématem je sledování vývoje jednotlivých typů vzorů napříč desetiletími, kde se střetávají výtvarné, technické i ideové vlivy.

Exponáty jsou členěny do dvou hlavních okruhů. První z nich demonstruje na módních oděvech nejrozšířenější základní tištěné vzory, které se staly trvalou součástí módního systému. V souvislosti s vývojem dobových módních trendů se tyto vzory v jednotlivých desetiletích uplatnily svým způsobem a s odlišnou intenzitou. Podle tohoto klíče jsou oděvy soustředěny do skupin dominantních tvarů: od teček/puntíků, pruhů, různě stylizovaných květin, vzorů inspirovaných kašmírem až po motivy geometrizující a abstraktní. Druhý výstavní okruh se zaměřuje na tištěný šátek prezentovaný nejen jako oděvní doplněk, ale především jako předmět, který vedle praktických funkcí překvapivě naplňuje řadu rolí vycházejících z možností jeho plochy. Šátek se tak stává autentickým historickým dokumentem, upomínkovým, propagačním i propagandistickým, stejně jako předmětem dokládajícím vývoj výtvarného umění, který je pak možné označit jako „umění k nošení“.

Textilní tisk však může být i svědkem tragických okamžiků našich dějin ve formě vlaječek, kamufláže pro vojenskou techniku, rukávových pásků k označení přítele či nepřítele nebo Davidových hvězd, které museli nosit občané židovského původu v období nacismu.

Výstava představuje jen malou část bohatého fondu tištěných textilií uložených v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze, obohaceného v roce 2011 o rozsáhlý sbírkový konvolut Textilního muzea v České Skalici a také o několik předmětů zapůjčených z britské soukromé sbírky. Projekt doprovodí stejnojmenná publikace, jejíž obsah rozšiřuje a doplňuje témata představená v rámci výstavy s bohatou ilustrační stránkou využívající nejen snímky předmětů z UPM, ale také zahraniční fondy, jakými jsou Getty Images, Profimedia nebo archivy muzeí.

Doprovodné programy k výstavě:

20. 5., 17. 6. a 9. 9. 2025 v 18 hodin

komentované prohlídky s kurátorkou

3. 6. a 24. 6. 2025 v 18 h komentované prohlídky

27. 5. 2025v 18 h Jak fungoval německý textilní Manchester? Diskusní večer

10. 6. 2025 v 17 h Procházka Prahou po prvorepublikových módních salonech

www.upm.cz

facebook.com/upmpraha/

instagram.com/upm_prague/