Jak na prodej bytu s hypotékou?
V dnešní době se snadno může stát, že se budete potřebovat zbavit hypotéky. Důvodů k tomu může být celá řada – potřebujete vyvázat jednoho z dlužníků, byt prodat nebo hypotéku převést na někoho jiného. Jak na to vám poradí následující řádky.
Vyvázání se z hypotéky není tak obtížné, jak by se na první pohled mohlo zdát. V podstatě se dá říct, že je to stejné, jako prodej nemovitosti, která není zatížená dluhem. Když se rozhodnete prodat byt s hypotékou, budete postupovat stejně, jako kdyby na něm žádná hypotéka nebyla.
Pro jeho prodej můžete použít všechny dostupné kanály – realitní kancelář, speciální weby, inzeráty, … Jediné, na co si musíte dát pozor jako kupující, je to, jaká společnost hypotéku poskytla, zda bankovní či nebankovní.
Hypotéku poskytuje banka
Pokud chcete prodat nemovitost, na které je zástavní právo, je třeba, abyste do kupní smlouvy správně uvedli vypořádání kupní ceny. V praxi to znamená, že částky, kterou vám zbývá doplatit, se uhradí z hypotéky kupujícího na účet v jiné bance.
Aby mohla financující banka peníze převést, potřebuje znát zůstatek k doplacení, souhlas se zástavou v druhém pořadí a také informaci, že se původní banka vzdá po doplacení úvěru svého zástavního práva.
Nebankovní poskytovatel
Pokud máte hypotéku u nebankovního poskytovatele a chcete svou nemovitost prodat, budete potřebovat souhlas věřitele se zrušením jeho zástavního práva včetně všech podmínek. Obvykle se postupuje tak, že banka a kupující na jistotní účet uloží celou kupní cenu a věřitel se vzdá svého zástavního práva. Když se toto právo vymaže a zapíše se nové vlastnické právo, peníze se z jistotního účtu uvolní.
V každém případě si na pomoc vezměte právníka. A to v případě, že nemovitost prodáváte i kupujete. Investice do právních rad se vám jistě vyplatí, protože vám ušetří případné nesrovnalosti a dohady nad smlouvou.
Převzetí hypotéky
S kupujícím se také můžete domluvit na tom, že od vás hypotéku převezme. K tomu by mohl svolit například v případě, že vám končí fixace. Sám pak může zbytek úvěru refinancovat u jiné banky, která mu nabídne výhodnější podmínky úvěru, nebo zůstat u banky stávající. Právě končící fixace je ideální doba na podej nemovitosti s hypotékou. V tomto období vám nebude banka účtovat poplatek za předčasné splacení dluhu.
O svém plánu s prodejem nemovitosti vždy informujte banku. Ta s ním musí souhlasit, nemovitost je totiž u ní v zástavě. Kromě toho si banka ověří bonitu kupujícího a převede na něj váš úvěr nebo si podmíní tok peněz na svůj účet. Vy poté dostanete případný přebytek.
10 kroků, které byste měli při prodeji nemovitosti s hypotékou dodržet
1. Informujte o prodeji nemovitosti svou banku.
2. Požádejte o vyčíslení zůstatku ke dni splacení a souhlas se vstupem nového zástavního práva k nemovitosti.
3. Uzavřete kupní smlouvu a smlouvu o úschově (uložení peněz kupujícího v depozitáři).
4. Podejte návrh na vklad nového zástavního práva k nemovitosti (nová banka zatím druhá v pořadí).
5. Podejte návrh na zápis nového vlastníka nemovitosti do katastru nemovitosti.
6. Převod peněz z nové banky do té původní.
7. Původní banka podá návrh na výmaz zástavního práva z katastru nemovitostí.
8. Kupující se zapíše do katastru jako vlastník, nová banka postupuje na první a jediné místo věřitele.
9. Notář uvolní peníze, které kupující hradí prodávajícímu z vlastních zdrojů.
10. Prodej bytu s hypotékou je hotov.