Hledáte novou originální tvář pro vaši koupelnu? Zkuste si vyrobit doplňky, které jí vštípí punc kreativity. Inspirovat se můžete plátěnými krabičkami, u nichž jsme skloubili techniky šití a malování.
 
Připravila: Květa Sudová (šití), Romana Benešová (malování)
Foto: Radek Hensley
 
Plátěné krabičky
Velikost: menší krabička10 x 10 x10 cm, větší krabička 15 x 15 x 10 cm, největší krabička 15 x 15 x 20 cm
 
 
PŘED

PO

 
Pro šití potřebujeme:
Na takto velké krabičky budete potřebovat celkem 1 m plátna šíře 140 cm a 0,5 m šíře 140 cm pevné výztuhy
 
 
Postup šití
Základ krabiček ušijte ze světlého bavlněného plátna. Stejné plátno přitom pokrývá vnějšek i vnitřek krabiček. Mezi vrstvami plátna se skrývá přižehlovací výztuha, která zpevní tvar.
Z pevné přižehlovací výztuhy vystřihněte napřed jednotlivé díly dna a stěn krabičky bez přidání na šev. Pak je poskládejte těsně k sobě do kříže – s dnem na středu – a přižehlete mezi vrstvy látek. Vystřihněte tvar rozložené krabičky podle výztuhy s přidáním na šev v místech bočních švů. Sešijte boční svislé hrany, švy začistěte entlovacím stehem, otočte na lícovou stranu. Pro vylepšení tvaru všechny hrany těsně v kraji prošijte. Horní okraje krabiček olemujte proužkem látky 3,5 cm širokým. Našijte jej ke kraji z lícové strany, zahněte dvakrát dospod a přišijte.
  
 
Na pomalování potřebujeme:
Ušité plátěné krabičky, Liner na textil se třpytkami – růžový a fialový, popř. přenášecí popisovač na textil nebo fantomovou tužku. Přenášecí fix na textil – na hedvábný papír si namalujeme předlohu, přiložíme na krabičku a přenášecí tužkou překreslíme motiv. Tužka prosákne přes tenký papír a motiv se objeví na látce. Zmizí při kontaktu s vodou nebo s vlhkou barvou.
Fantomová tužka – motiv předkreslíme přímo na textil, rovněž zmizí při kontaktu s vodou.
 
Postup malování
Je velmi jednoduchý, linery se nanášejí z tubičky s aplikačním nástavcem přímo na textil. Po namalování motivu necháme dobře zaschnout.