Obal na knihu z džínoviny může být prima nevšedním dárkem pro každého, kdo rád čte. Připravili jsme jej ve dvou variantách – jednoduchý pro pány a romantický s krajkou pro dámy.
Připravila: Květa Sudová
Foto: Radek Hensley

 
Materiál
  • Modrou džínovinu asi 35 cm šíře 140 cm, odstřižky bavlněného plátna v modrých a bílých barvách, na dámskou verzi režné, modré a květované odstřižky a 65 cm modré hrubší bavlněné krajky. Na obě verze obdélník 30 x 46 cm sakonu (nebo jiné přižehlovací výztuhy) na zpevnění výrobku. Na ozdobné prošití silnější bílou prošívací nit.
Postup
Jednoduchá varianta pro pány, velikost přebalu na knihu ve formátu A 4
Začněte ušitím patchworkového dílu – pruhu, který vsadíte do přední strany obalu.

Obr. 1
Uřízněte pruhy široké 3,5 cm a dlouhé 40 cm z tmavě modré a modrobílé látky. Sešijte je po délce se švy 6 mm. Vzniklý pruh nařežte na dílky široké 3,5 cm, sešijte je v párech do čtverců podle obrázku. Potřebujete 5 čtverců, hotový pruh bez švových přídavků měří 30 x 6 cm.


Obr. 2
Uřízněte dva bílé čtverce 8 x 8 cm velké a ty rozdělte na čtvrtiny. Vznikne tak 8 velkých trojúhelníků na pozadí po stranách pruhu. Uřízněte dva bílé čtverce 5 x 5 cm velké a ty rozpulte. Vzniknou tak čtyři trojúhelníky na doplnění konců pruhu. Poskládejte vzor a sešijte patchworkové díly podle schématu.Ušití obalu
Obdélník sakonu přižehlete přes papír na pečení k džínovině a vystřihněte podle něj rubový díl s přidáním na šev. Z jednoduché látky vystřihněte dva obdélníky 31 x 10 cm, jednu delší stranu začistěte entlovacím stehem. Z těchto pruhů budou kapsy na zasunutí pevných desek knih.
K patchworkovému pruhu našijte zprava pruh džínoviny 31 x 5 cm a zleva obdélník 31 x 38 cm. V krajích nasazení patchworkového dílu prošijte vedle švu přehyb silnou bílou nití. Je-li třeba, upravte vzniklý obdélník na rozměry rubového dílu.
Položte na sebe díly lícem k sobě a rubem navrch, mezi díly vložte ke krajům kratších stran pruhy na kapsy přebalu. Na vzdálenost 20 cm od kraje zadního dílu přebalu přišpendlete mezi díly proužek z pevného kraje látky široký 1,5 a dlouhý 35 cm jako záložku. Sešijte dokola na šířku patky, dole nechte otvor na otočení. Sestřihněte švové přídavky v rozích, otočte na lícovou stranu a sešijte otvor ručně skrytým stehem. Výrobek přežehlete.

                       
 
Romantická varianta pro dámy, též na větší knihu
Postup je podobný, liší se patchworkový díl. Vzor se skládá ze šesti menších čtverců, hotový pruh je široký 5 cm, po stranách jej lemují pruhy ze světlejšího rubu džínoviny se všitou krajkou. Na čtverečky vzoru potřebujete pruhy látek 25 cm dlouhé a 3 cm široké v tmavě modré, modré květované a režné květované. Na trojúhelníky pozadí připravte tři čtverce režné 7 x 7 cm velké, které dělíte na čtvrtiny a dva čtverce režné 5 x 5 cm, které přepůlíte. Pruhy z rubu džnoviny na podložení krajky jsou 3,5 cm široké a 31 cm dlouhé, našijte je k delším stranám patchworkového pruhu. Našijte na ně krajku, pak přišijte zprava pruh 31 x 4 cm a zleva obdélník 31 x 38 cm. Další postup je stejný.