Pokud si potrpíte na doplňky v kuchyni a nejradši jste, když si vytvoříte nějaký ten originální vlastní, bude kryt na konvici přesně to pravé pro vás.
Připravila: Věra Brusnická
Foto: Radek Hensley
 
Quilting
Jednoznačně patří k patchworku, ve kterém sešíváme kousky látek v celek. I quilting (neboli prošívání) spojuje látky, ale ve vrstvách. Jsou tři, horní a spodní většinou bavlněná látka, mezi kterými je nejčastěji vatelín.
 
Kryt na konvici
Rozměry: šířka 40 cm, výška 30 cm
 
Materiál pro kryt a 4 prostírky
  • 1 m/110 cm š. oranžové bavlněné látky
  • vyšívací příze
  • 2 m saténového oranžového proužku 3 cm
  • 1 m vatelín, 1 m rouno
  • fixa na textil, houbička
  • 2 mulinky melírované oranžovosmetanové DMC
  • 1 špulka melírované zelené nitě zn. Madeira
 
Díly
A – přední a zadní díl, díly pro podšívku (4x)
B – vatelín (4x – každý díl má dvojitý vatelín)
C – rouno (2x)
Pozn.: Bavlněný díl si předem vypereme.

Rozkres vzoru - zvětšíme o 50% 
Podle rozkresu si přeneseme střih na látku, vatelín i rouna a díly vystřihneme.
 
Vezmeme přední díl a fixou na textil si namalujeme vzor. Dobrá rada…
Před použitím textilního fixu je dobré si jej vyzkoušet na kousek materiálu a opravdu se přesvědčit, že půjde následně lehce odstranit.Připravíme si díl pro quiltování. Položíme na sebe hlavní bavlněný díl, rouno a dvojitý vatelín. 


Začneme díl vyšívat od středu.
Jednotlivé motivy vyšíváme předním stehem, který klademe hustě (cca 2 mm steh, 2 mm mezera). Steh vždy musíme protáhnout seshora dolů a naopak.
Lístky vzoru vyšíváme zelenou mulinkou.
Kudrlinky vyšíváme oranžovou mulinkou. Pohrajeme si i se sílou. Oranžová mulinka se skládá ze 6 přízí, někdy si ji rozdělíme a vyšíváme jen 3 přízemi.
Vezmeme si houbičku a navlhčíme a lehce zatíráme hlavní díl, aby nám fix zmizel. Pokud někde přeci jen zbude fixa, při vyprání se odstraní.
Nyní si připravíme díly pro sestavení krytu. Na sebe položíme vyšitý díl, bavlněný díl (= podšívkový díl, položíme rubem na vyšitý díl), bavlněný díl (položíme lícem na bavlněný díl), dvojitý vatelín, rouno a bavlněný díl.
Takto sestavený díl sešijeme po obvodu hustým entlovacím stehem.
Přišijeme na obvod šikmý proužek. Pracujeme tak, že si přišpendlíme šikmý pásek na vyšitý díl a přišijeme. Druhý kraj šikmého proužku otočíme na zadní díl krytu a neznatelně v ruce přišijeme. Postup opakujeme i u kraje krytu, s tím, že přesahující plastické strany mírně zmačkneme.

Ze zelené háčkovací příze vytvoříme poutko – pracujeme takto: 20 řetízkových ok, 1 řetízkové oko na postup do další řady, 5 řad krátkých sloupků. Poutko si přeložíme a sháčkujeme krátké kraje. Přišijeme na vrchol krytu.