Dekorativní bytové doplňky s motivem vějířů upoutají pozornost díky exotickým hedvábným látkám a dozdobení výšivkou a korálky. Ušít je ale můžete i v jednodušší a praktičtější podobě, z látek bavlněných a bez ozdob. Kouzlo vybrané předlohy spočívá hlavně v možnosti nespočetných variant při skládání vějířů do konečného vzoru.
Připravila: Květa Sudová
Foto: Radek Hensley
 
Materiál
  • Na textilní obraz 85 x 85 cm velký a přebal na knihu 21 x 30 cm velký:
  • Zbytky hedvábných látek na 17 ks vějířů z 5 různých dílků, hotové bloky jsou velké 17 x 17 cm. Na pozadí vějířů a přebal knihy 0,5 m šíře 140 cm tužší světlé polyesterové látky, na lemování výrobků vytkávanou borduru s pevným krajem asi 10 cm širokou a 4 m dlouhou. Dovnitř výrobků slabý vatelín, přižehlovací výztuhu a do rubu bílé plátno, všeho přířezy 90 x 90 cm na obraz a 50 x 35 cm na obal knihy. Na prošívání zlaté nitě, na dozdobení korálky vhodných barev a různých tvarů.
Postup
Nejprve připravte potřebný počet bloků s vějířem, pracujte podle následujícího schématu:

Postupně sešívejte jednotlivé dílky vějíře, až vznikne celý čtvrtkruh pětidílného vějíře. Použijte tradiční techniku překreslování šablony do rubu látek, vystřižení s přidáním na švy a sešití podle předkreslených linií.

Tip
Pro práci s jemnými látkami jako je hedvábí nebo polyesterové hedvábí je velmi vhodné použít techniku šití na papír. Krátký fotopostup najdete v letním dvojčísle tohoto časopisu, podrobný popis v knize Květy Sudové Patchwork (Grada, 2009).


Připravte látkový díl pozadí tak, že do švového přídavku v oblouku dílu nakreslíte tužkou značky v místech, kde vedou švy mezi jednotlivými díly vějíře. V místech značek a sešití pak pozadí a vějíř sešpendlete a křivku sešijte.

Návrhy sesazení bloků
Po ušití 16 bloků s vějířem nastává čas pro uplatnění vaší vlastní fantazie, pro inspiraci předkládáme několik variant pro poskládání patchworkových bloků s vějířem.Dokončení závěsné dekorace
  • Vybraný tvar z předchozího kroku sešijte. Nejprve do pruhů, pak pruhy do středového čtverce topu (= líce patchworkového výrobku).
  • Olemujte pruhy bordury vždy dvě a dvě protilehlé strany, nechte kraje švů na šíři patky nesešité. Pro psaníčkové rohy je nutné, aby bordura přesahovala střed čtvercového topu na každé straně o 12 cm (při šíři bordury 10 cm), potřebujete tedy 4 pruhy asi 90 cm dlouhé. Vypracujte psaníčkové rohy tak, že v rubu naznačíte na přesahující volné konce bordury přesně z rohů hotového (= bez švů) středového čtverce úhel 45°, přidejte na švy, odstřihněte přebytečný materiál a cípy sešijte.
  • Vzniklý top podložte vatelínem a bílým plátnem, vrstvy spojte lepidlem ve spreji a sestehujte. Postupně od středu prošijte ve švech mezi bloky a v nasazení bordury, pak ve švech vějířů.
  • Líc výrobku končí pevným okrajem bordury, podšívku sestřihněte tak, aby přečnívala o 1 cm a vatelín ustřihněte přesně podle líce. Přesah podšívky zahněte přes okraj vatelínu dovnitř pod pevný kraj líce výrobku, hranu dekorace sestehujte a prošijte ozdobným stehem.
  • Opatřete tunýlkem na rubové straně, šíři tunýlku zvolte podle síly použité tyče, délka je daná rozměrem výrobku.


Tip

Vhodná je také ozdobná záclonová tyč se skřipci, pak ovšem tunýlek nepotřebujete.
Nezapomeňte na podpis a datum zhotovení na rubové straně dekorace!
 
Přebal na knihu
Doplněním bílé látky pozadí a přepůlené bordury zvětšete blok vějíře na požadovaný rozměr 32 x 46 cm. Chlopně uvnitř na uchycení knihy jsou ze světlého polyesteru, přehnuté a v hraně prošité, hluboké 10 cm a dlouhé 32 cm. Všijte je při sešívání líce a podšívky přebalu – sešijte vyztuženou podšívku a líc výrobku podložený slabým vatelínem po obvodě (vatelín přichyťte lepidlem ve spreji, výztuhu přižehlením), rubem navrch. Nechte otvor pro otočení. Obraťte na líc, upravte hrany a rohy, otvor v ruce sešijte skrytým stehem. Přežehlete, ozdobně prošijte v obrysech vějíře a v nasazení bordury, dozdobte dle vlastního vkusu.