Vytvořte si ze samotvrdnoucích hmot dekorace inspirované aktuálními trendy. Chybí-li vám nápad, zkuste to podle našich námětů.
Připravila: Romana Benešová
Foto: Radek Hensley
 
Samotvrdnoucí hmoty: Na trhu je velká škála hmot od celé řady výrobců. Např. bílá, terakota, barevné hmoty, samotvrdnoucí modelíny, papmaché – s přídavkem celulózy, hmota po vyschnutí podobná dřevu atd. Všechny vysychají při pokojové teplotě a po vyschnutí se dají dále upravovat (např. zabrousit), malovat a dekorovat mnoha způsoby.
 
Jak zkrotit hmotu
  • Hmotu necháme vždy vyschnout při pokojové teplotě, nikdy nedáváme k topení. Při rychlém vysychání by mohla popraskat.
  • Pokud hmotu aplikujeme na pevné nesavé předměty, počítáme s tím, že i při pokojové teplotě se hmota trochu seschne a necháme jí okolo předmětu určitou vůli.
 
 
 
Hmota sama o sobě není po vyschnutí zcela odolná vodě, nedá se tedy použít jako váza na živé květy. Proto jsme použili staré vázičky a obal na květináč jako základ a samotvrdnoucí hmotou je přeměnili.
 
Obal na květináč
Ze samotvrdnoucí hmoty vyválíme válečky cca 5 mm silné a spleteme vždy po třech do copánků. 
Postupně přikládáme copánky na obal květináče, přebytečné kusy seřízneme modelářským nožíkem. Na spodní a vrchní části květináče samotvrdnoucí hmotu uhladíme a necháme dobře vyschnout.


 
Váza s ornamenty
Ze samotvrdnoucí hmoty vyválíme plát cca 3 mm vysoký. Na výrobu ornamentů jsme použili dva druhy strukturovacích podložek. Podložku přiložíme na plát a několikrát přejedeme válečkem. Modelovacím nožíkem vykrojíme pruhy, kterými pokryjeme vázu. Vyválíme tenký váleček a ozdobíme jím místa mezi jednotlivými pruhy. Opět necháme dobře proschnout.  
Váza se strukturní pastou
Na celou vázu naneseme nejprve pomocí špachtle hrubou strukturní pastu a necháme zaschnout. Ze samotvrdnoucí hmoty vyválíme plát cca 3 cm vysoký, vykrojíme dva různě široké pruhy, které ozdobíme pomocí vykrajovátek a připevníme na vázu. 


 
 
Dokončení: Na pomalování jsme použili akrylovou barvu – lila a po zaschnutí jsme jednotlivé části natupovali pomocí kuchyňské houbičky malým množstvím bílé akrylové barvy. Výrobky je dobré ještě přelakovat bezbarvým lakem ve spreji pro větší ochranu.