Pletení ponožek je někdy oříšek i pro zkušené pletařky, ale jde jen o to pochytit ty správné fígle. A protože práce s několika jehlicemi může nadšení zhatit, nabízíme návod na pletení ponožek na dvou jehlicích. Plete se tedy hezky rovně, tak jak jsme zvyklé. Jde to mnohem snáze a bez rozčilování.
 
Základní postup - ponožky na dvou jehlicích
Základ ponožky tvoří tvarovaný dlouhý pás (viz rozkres), který se sešije. Tvarovaný pás je tvořen takto: základem je polovina ok obvodu lýtka. Nejprve se plete lýtková část, tvaruje se pata, pokračuje se délkou chodidla, tvaruje špička a doplete nártová a holení část).
  • Nejprve si vypočítáme potřebný počet ok dle obvodu lýtka. Oka vydělíme dvěma a oka nahodíme na jehlici. Většinou se uplete 4 cm vysoký pružný lem, pokračujeme lícovým žerzejem – líc hladce, rub obrace.
  • Dále pokračujete tak dlouho, jak chceme mít ponožku vysokou od lemu ke kotníku (lýtková část).
  • Nyní budeme tvarovat patu. Z každé strany ujímáme 1 oko tak dlouho, až nám na jehlici zbude 3 cm ok, nyní opět budeme z obou stran oka nahazovat. Pozn.: Oka ujímáme tak, že spleteme za krajovým okem 2 oka hladce a na konci řady 2. a 3. oko před krajovým spleteme přetažením. Nahazujeme za krajovým okem, vytvoříme smyčku, tak nám nevznikne dírka.
  • Máme počáteční počet ok a pokračujeme rovně tak dlouho, jak chceme mít dlouhé chodidlo.
  • Nyní tvarujeme špičku (jsme v polovině pletení ponožky), kterou tvarujeme stejně jako patu.
  • Dopleteme díl rovně, dlouhý stejně jako první polovinu bez tvarování paty (nárt a holeň).
  • Dlouhý pás navlhčíme a necháme uschnout. Nyní sešijeme patu a díl přeložíme a sešijeme. Druhou ponožku pleteme stejně.
Rozkres ponožky

 
Dětské ponožky na kruhové jehlici
Velikost: 30/31
Materiál: 100 g modré, 50 g zelené a 50 g bledě modré příze, kruhová jehlice č. 4, přímé jehlice č. 4
 
Vzory: I. pružný vzor 3/1 – 3 oka hladce, 1 oko obrace; II. lícový žerzej – líc hladce, rub obrace
Proužky vypracujeme: * 2 ř. modrou, 2 ř. bledě modrou, 2 ř. modrou, 2 ř. zelenou, 2 ř. modrou, 2 ř. zelenou, 2 ř. bledě modrou a 2 ř. zelenou* = 16 řad, řady od * k * opakujeme.
 
Zkušební vzorek: 10 x 10 cm = 24 ok a 32 řad
 
Na jehlici nahodíme ozdobným nahazováním 44 ok modrou přízí (ozdobné nahazování – nahodíme 1 oko za přední nit a 1 oko za zadní nit). Pleteme vzorem I 12 cm vysoký modrý vzor, dále pokračujeme do vzoru I ve vyplétání barevných proužků. Ve výši 27 cm si oka rozdělíme na polovinu, pokračujeme ve vyplétání paty na 22 okách zelenou přízí vzorem II, pracujeme na přímých jehlicích. Patu tvarujeme tak, že z obou stran uzavřeme 6 x 1 oko v každé 2. řadě, následně uzavřená oka opět nahodíme. Máme opět 22 ok a pokračujeme opět v kruzích ve vyplétání proužků vzorem I. Ve výši 15 cm od paty pokračujeme pouze modrou přízí vzorem I a v každé řadě rovnoměrně uzavřeme 5 ok do doby, kdy na jehlici zbude 10 ok, kterými provlékneme přízi, utáhneme a provlékneme do rubu.