Kam s nečekaně pořízeným nákupem? Igelitky jsou nemoderní a některé neekologické. Jednoznačně proto vedou látkové tašky. Vlastní originál v módní barvě letošního léta pořídíte doslova za pár hodin.
 
Připravila: Květa Sudová
Foto: Radek Hensley
 
 
Materiál
červenobílá látka na oboustrannou tašku 52 x 52 cm
ucha dlouhá 55 cm
spotřeba na líc a podšívku po 55 cm látky šíře 110 cm, na ucha dalších 15 cm od každé látky navíc, celkem tedy potřebujete po 70 cm dvou barevně ladících látek
korálky

Střih 


Postup
-          Podle nákresu ve střihové příloze vytvořte papírový střih.
-          Přeložte šířku látky 110 cm napůl a pak na čtvrtiny.
-          Přiložte papírový střih středem na přehyby a díly vystřihněte s přidáním na švy 1 cm, dvakrát z lícové látky a dvakrát z podšívky.
-          Ze zbylé přeložené látky nařežte dva pruhy 6,5 cm široké, z nich čtyři kusy dlouhé 55 cm; konce na jedné straně zaoblete.
-          Vnitřní kapsu ušijete z obdélníku látky 22 x 26 cm, který přeložíte napůl na 22 x 13 cm, po obvodě sešijete na šířku patky, necháte otvor na otočení.
-          Ušitou vnitřní kapsu otočte na líc, vyžehlete. Našijte ji k dílu podšívky asi 15 cm od okraje tašky. Nezapomeňte horní kraje švů z rubu podložit kousky látky nebo přižehlovací výztuhy, aby se snadno nevytrhly.
-          Naskládejte záhyby na lícových dílech, těsně při kraji je prošijte.
-          Na středy lícových dílů přišijte kraje hotových vázaček.
-          Sešijte díly tašky i podšívky, v podšívce nechte ve dně otvor na otočení.
-          Vložte díly do sebe lícem dovnitř, rubem navrch.
-          Sešijte lícovou a rubovou část v kraji k sobě, nesešité nechte pouze otvory pro ucha. Švové přídavky v obloucích nezapomeňte nastřihnout na několika místech, aby později „netáhly“!
-          Díly na ucha tašky položte v párech na sebe lícem dovnitř, po obvodě je sešijte. Krátkou rovnou stranu nechte nesešitou na otočení.
-          Otočte ucha na líc, vyžehlete je.
-          Prostrčte ucha příslušnými otvory a dobře přišijte v kraji k dílům tašky.
-          Otočte tašku na líc otvorem ve dně podšívky.
-          Zašijte dno podšívky.
-          Tašku vyžehlete a horní okraj prošijte těsně v kraji.
-          Ucha opatřete uzlem nad dílem tašky, pak uvažte konce na uzly. Řiďte se fotografiemi.
-          Vázačky dozdobte přívěsky dle vlastního uvážení.
 
Tip
Tenké popelíny jsou na měkkou skládací nákupní tašku vhodnější, protože je složíte do menšího balíčku. Pevná plátna víc vydrží, ale zase zabírají v kabelce víc místa.
 
Vázačky
Vázačky ušijete ze dvou pruhů látky širokých 4 cm a dlouhých 25 cm. Každý z pruhů přeložte podélně napůl, pak na čtvrtiny, nezačištěnou stranou dovnitř na střed, vyžehlete. Vzniklé pásky v kraji prošijte, na jednom konci uvažte uzel.
 
Přívěsky k vázačkám
Jde o časově nenáročné drobnůstky, na kterých uplatníte řemeslné dovednosti v kombinaci různých kreativních technik. Vyjděte z barevnosti nebo tvarů na potisku látky a zapojte vlastní fantazii a vkus.