Máme pro vás rady, jak s nimi zatočit


„To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou!“ Bohužel všichni víme, že slavné rčení z filmu Na samotě u lesa v praxi neplatí. Blechy si klidně smlsnou i na lidské krvi. Nicméně velmi nepříjemné jsou především našim domácím mazlíčkům, kteří si s nimi sami neporadí. Pojďme si společně projít preventivní kroky, jak se s blechami jednou pro vždy vypořádat.

Blechy skáčou. Díky dlouhým nohám dokonce skáčou až do tisícinásobku své výšky. Živí se sáním krve domácích zvířat, a to čtyřikrát až desetkrát denně. Pokousání od blech pak způsobuje svědění a vyrážku, která může lehce krvácet. Kromě faktu, že při extrémním počtu blech může vzniknout až chudokrevnost je dobře známo i to, že jsou to velmi aktivní přenašeči chorob. Ve středověku přenášely hlavně mor, dodnes ovšem přenášejí další parazity, například tasemnici psí. Pokud má váš pejsek alergii na bleší sliny, může si škrábáním přivodit dokonce i ztrátu srsti.
Kvůli možnému výskytu tasemnice je nezbytné psa v první fázi odčervit tabletami. Následně ho vykoupejte a ošetřete antiparazitárním přípravkem. Ten usmrcuje blechy, které jsou přítomny na zvířeti. Doba usmrcování může být až 24 hodin, proto se nedivte, budete-li je v tomto čase nacházet na srsti. Některé přípravky hubí i vývojová stádia blech na zvířatech či v jejich bezprostředním okolí.
Myslíte si, že máte hotovo? Omyl! Nejde jen o to zbavit od blech samotný kožich zvířete. Musíte je eliminovat ve všech koutech vaší domácnosti.  Například pelíšek může být plný vývojových stádií blech (vajíček, larev a kukel) a třeba bleší kukla v něm může přežít i mnoho měsíců.
Nejprve byste měli pečlivě vysát podlahy, koberce, čalouněný nábytek a především pelíšek vysavačem. Zbavíte se tak značné části bleší populace, přítomné v prostředí domácnosti. Zvýšenou pečlivost věnujte zejména místům, kde pes odpočívá, prostorům pod nábytkem a vyperte závěsy, které sahají až k podlaze. „Blechy jsou odolné, doporučuji vzít na ně kvalitní difuzér, např. od značky FRONTLINE PET CARE. Je to v podstatě takové jednoduché a bezpečné vyčištění prostoru, které vás zbaví hmyzu, roztočů, blech a larev,“ radí Jana Jerie, z chovatelské stanice Anajsela.
Jak difuzér použít? Zavřete okna i dveře, odveďte zvířata a zakryjte akvária, potraviny, nádobí a křehké povrchy. Difuzér poté umístíte doprostřed místnosti na zakrytou židli a zprovozníte jej dle návodu. Následně odejdete pryč. Samotná difuze trvá 2 minuty. Do ošetřeného prostoru se však můžete vrátit až po dalších 4 hodinách a hodně poté vyvětrat. Jeden difuzér zvládne vyčistit 40 – 80 metrů čtverečních.
 Opakované ošetření psů a koček v domácnosti by mělo být následně prováděno v pravidelných intervalech po dobu několika měsíců, podle doporučení výrobce konkrétního antiparazitárního přípravku, pro pejsky například Frontline TriAct pipeta. V jarních a letních měsících tak současně zajistíme ochranu proti klíšťatům. Rovněž lze doporučit častější praní psího či kočičího pelíšku. Na prevenci není dobré šetřit. Určitě si dovedete představit, že řešit samotný problém je nakonec mnohem nepříjemnější než se jej pečlivostí předem vyvarovat.